İçeriğe geç

E-ticaret Satışlarını Artırmanın Yolu Sosyal Medya Etkileşimleri

Yazıyı paylaşın

Sosyal medya, geleneksel olarak e-ticaret dönüşüm oranlarını ve satışları artırmak için bir pazarlama tekniği olarak kullanılmıştır. Ancak sosyal alışveriş ya da sosyal medyada yapılan alışveriş ile tüketicilerin artık platformları değiştirmesi bile gerekmiyor. Markaların ürünlerini incelemekten ayrıntılara bakmaya ve kontrol etmeye kadar her şey Instagram Mağaza, Facebook Mağaza gibi platformlar sayesinde sosyal ağdan ayrılmadan yapılabiliyor. E-ticaret satışlarını artırmanın yolu sosyal medya’dan nasıl geçtiğine bir göz atalım.

Instagram ve Facebook Mağazalarının internet alışverişlerinde nasıl popülerlik kazandığını hepimiz biliyoruz. Hatta verilere göre,

  • “Dört büyük” sosyal ticaret ağları arasında Instagram en yüksek ortalama sipariş değerine (65 milyon $) sahiptir. (Facebook, Twitter ve Pinterest’e karşı). 1
  • Yalnızca Facebook, Instagram ve YouTube, yüzde birden fazla dönüşüm oranına sahiptir. 1
  • Ve bunları takiben, TikTok, etkileyici videolar için bir “şimdi alışveriş yap” butonunu test etmeye başlarken, Snapchat, bir influencer grubu için ödeme yapma seçeneğini (Shopify tarafından sağlanan) test etmeye başladı.

E-ticaret Satışlarını Artırmak İçin Sosyal Medya Etkileşim Önerileri:

1. Sizin İçin En Etkili Olacak Sosyal Medya Platformunu Seçin:

Her şeyden önce, markanızın ruhuna en uygun sosyal medya sitesini seçmelisiniz. Markanız moda, fotoğrafçılık, ev dekorasyonu, aksesuar veya estetik açıdan çekici başka bir alandaysa, Instagram ve Pinterest gibi görsel siteler ideal olacaktır.

Uzmanlığınız teknoloji, cihazlar, yazılım veya benzeri bir şeyse, daha iyi performans göstermek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için Facebook ve Twitter gibi platformları kullanabilirsiniz.

2. Influencer’larla işbirliği yapın:

Satışlarınızı artırmak için influencer’lara promosyon için birkaç ürün gönderebilirsiniz. Onların takipçileri de ürünlerinizi vurgulayan bir gönderi veya video gördükten sonra ürününüzü araştırmakla ilgilenebilir ve bunun sonucunda ürününüzü satın alabilir veya en azından markanız ve ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için sayfanızı takip edebilirler.

Burada ürünlerinize / markanıza uygun niş bir influencer seçmek, daha geniş kitlelere hitap edip hemen her alanda sponsorlu içerikler paylaşan daha ünlü kişilere göre avantaj sağlayabilir.

3. En Çok Satan Ürünlerinizi Vurgulayın:

Ürünlerinizi sosyal medyada pazarlarken, potansiyel alıcılar satın almakta tereddüt edebileceğinden en çok satan ürünlerinizi öne çıkarmalısınız. Müşteriler, bir markanın ürün kataloğuna göz atabilir, belirli ürünler hakkında bilgi alabilir veya platformu kullanarak sipariş vermek için bunları alışveriş sepetlerine ekleyebilir.

4. Yüksek Kaliteli İçerikler Oluşturun

Evet belki de en önemli mesele bu. Peki ilgi çekici, alakalı ve kaliteli içerik nasıl bulunur?

Örneğin bir giyim firmasıysanız, hangi ayakkabının kıyafetle en iyi görüneceği veya hangi aksesuarların en iyi görüneceği gibi modayla ilgili ek tavsiyeler verebilirsiniz. Daha fazla bilgi verirseniz, müşterilerin dikkatini daha uzun süre tutacak ve etkileşim sağlayacaksınız.

2022 E-Ticaret Trendleri

Son birkaç yılda, e-ticaret trendleri ve pazarı hızlı bir şekilde değişti…

Sosyal Medyada Satışı Artırmak için İçerik Fikirleri:

Kullanıcı Tarafından Üretilen İçerikler: Ürünlerinizin müşterileriniz yani kullanıcılar tarafından oluşturulan gönderilerden yararlanabilirsiniz. Müşterilerin ürünleri kullandıkları fotoğrafları paylaşmayı desteklemeniz gerekecektir; bunu bir çekilişle, ya da sosyal medyamızı bir gün siz yönetin gibi uygulamalarla sağlayabilirsiniz. Fiyatlandırma, ürün, beden ve diğer bilgiler için tıklanabilir etiketlerin yanı sıra Instagram mağazanıza da yönlendirme linki ekleyebilirsiniz.

sosyal-medya
Background vector created by pikisuperstar – www.freepik.com

Çekilişler: Karşılığında bir şey elde edebilirlerse, takipçiler birbirlerini etiketlemekten, paylaşmaktan ve retweet etmekten mutluluk duyar. Bazı işletmeler çekilişle bedava ürün vermeye sıcak bakmasa da epey az  bir çabayla bilinirliği artırmak için daha iyi bir yöntem olmayabilir.

Yorumlar: Müşteri yorumları hem e-ticaret sitelerinde hem de sosyal medyada oldukça önemli. Ürün sayfalarında, Facebook/Pinterest banner’larında müşteri yorumlarını belirgin bir şekilde göstermeyi ve hatta yalnızca müşteri yorumlarına dair ekran görüntülerini gösteren gönderiler yapmayı düşünebilirsiniz.

Anketler: Örneğin, Sephora’nın “Fragrance IQ” testi, kişiye özel sosyal medya satışının mükemmel bir örneğidir. Test, cevaplayan kişi için en iyi kokuları belirlemeyi amaçlayan birkaç soru soruyor ve cevaplara göre ona özel ürün öneriyor.2

Yarışmalar: Çekiliş gibi bazı yarışmalar düzenlemek takipçilerinize sosyal medya içeriğinizle daha fazla zaman geçirmeye zorlar. Takipçilerinizi arttırmaya mı çalışıyorsunuz? Bültenleriniz için e-posta adreslerini toplamak istiyor musunuz? Müşterilerinizi mağazanıza mı yönlendirmek istiyorsunuz? Hikayede yayınlayabileceğiniz küçük anket tipi yarışmalar ve ödüller ile bu hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Satın Almaya Yönelik Video İçerik: Bir Amerikan moda tasarım firması olan Kate Spade, satın almayı teşvik eden video yaratmanın en büyük örneğidir. Videodaki oyuncunun videolarda giydiği her şey Kate Spade ürünü. Kullanıcılar ise her videonun sonunda platform üzerinden bu ürünleri alabilecekleri Mağazaya yönlendiriliyorlar. Bu içerik türü, bir mikro veya makro influencer ile de uygulanabilir.3

Sosyal Medya Alışveriş Reklamları:

Dinamik Ürün Reklamları (DPA): Bu aracı kullanarak (katalog reklamı hedefini seçerek) müşterilerin daha önce gezdiği ürünlere dayanan otomatik reklamlar oluşturabilir ve her ürün için ayrı reklamlar oluşturmaktan kurtulabilirsiniz. Böylece birçok ürününüz belli müşteri kitlelerine gösterilmiş olur.

Messenger Reklamları: Facebook Reklamları, potansiyel müşterilerle bir Whatsapp konuşması başlatmak amacıyla reklamlar oluşturmamıza olanak tanır. Böylece kullanıcılar, reklamı tıkladıklarında anında mesajlaşma uygulamasına gönderilir.

Sonuç olarak, e-ticaretinizin satışlarını arttırmak istiyorsanız sosyal medyaya daha önem vermelisiniz. Bu konuda uzman kişiler ile çalışmak sizi hedefinize daha kısa sürede ulaştıracaktır.

1 https://www.shopify.com/blog/social-media-marketing-strategy
2  https://hi.photoslurp.com/blog/social-commerce-examples/
3 https://taggshop.io/blog/social-commerce-examples/


Yazıyı paylaşın