İçeriğe geç

ChatGPT nedir? Nasıl kullanılır?

Yazıyı paylaşın

Günümüzde birçok kurumsal hizmet veren şirketlerin veya organizasyonların websitelerinde genellikle kullanıcıyı ilk karşılayanlardan biri chat robotlarıdır. Mesela aşağıda milleni.com.tr‘nin müşterilerine daha hızlı hizmet vermesinde yardımcı olan sohbet robotunun bir ekran görüntüsü var. Belirli bir algoritmaya ve yazılan/seçilen sorulara göre yanıtlar vererek kullanıcıya yardımcı olan bu sohbet robotları sayesinde kullanıcılar hızlıca istedikleri sonuçları alabilirler. Gerçi bazen tamamen can sıkıcı bir durumada insanı sürükledikleri durumlar mevcut.

İşte son zamanların en çok konuşulan konuların biri de bu sohbet robotlarının bir çeşidi olan ChatGPT. Peki nedir ChatGPT, kullanımı ücretsiz mi veya nasıl kullanılır gibi bazı konuların cevaplarını verelim.

ChatGPT nedir?

ChatGPT, 1 Kasım 2022 tarihinde OPENAI şirketi tarafından kamuoyuna açılan ve duyurulan bir chat robotudur. İsmindeki GPT (Generative Pre-trained Transformer) önceden eğitilmiş transformatör anlamına gelmektedir. OPENAI resmi websitesindeki tanıma göre; ” Sohbet şeklinde etkileşim kuran ChatGPT adlı bir modeli eğittik. Diyalog biçimi, ChatGPT’nin takip eden soruları yanıtlamasına, hatalarını kabul etmesine, yanlış öncüllere meydan okumasına ve uygunsuz istekleri reddetmesine olanak tanır. ChatGPT, istemdeki bir talimatı takip etmek ve ayrıntılı bir yanıt vermek üzere eğitilmiş bir modelidir.

Sohbet şeklinde iletişim kuran bu yapay zeka ürünü robot şu anda tüm dünyanın dilinde… Peki bu chat robotunu nasıl kullanacağız?

Nasıl Kullanılır?

İlk önce basitçe google chatGPT yazdıktan sonra ilk karşımıza çıkan ChatGPT’nin duyurulduğu blog sayfasına https://openai.com/blog/chatgpt/ gidelim. Burada ‘TRY CHATGPT’ buttonuna tıkladıktan sonra, https://chat.openai.com/auth/login sayfasına yönlendirilmiş olduk. Buraya ilk defa geldiysek ”SIGN UP” butonuna tıklayarak kayıt olmamız gerekecek.

Daha sonra bizi kayit olma arayüzü karşılıyor, buradan ister email adresiniz ile veya google yada microsoft hesabınız ile kayıt olabilirsiniz.

Kayıt işlemi adınız girerek devam ediyor ve burada ”continue” buttonuna tıkladığınızda hem kullanım koşullarını hemde 18 yaşından büyük olduğunuzu onaylıyorsunuz. Sonrasında sizden telefon numaranızı girmenizi ve telefonunuza gelen kodu girmemizi isteyecek.

Artık içerdesiniz. Kayıt işlemi bitmiştir ve sizi böyle bir mesaj karşılıyor olacak.

Bu mesajda ChatGPT nin şu anda ücretsiz bir araştırma önizlemesi olduğu (yani kullanımı araştırma süresinde ücretsiz) sistemlerini iyilestirmek için dışarıdan geri bildirim almak istediklerini ve verilen cevapların bir tavsiye olmadığını söylemektedir. Ana ekranda bizi karşılan arayüzde sade bir görünüm var. Gelin bir kaç deneme yapalım.

İlk olarak ChatGPT’ye sen kimsin? nasıl kullanır? ve kullanımının ücretli olup olmadığını sordum bakalım ne cevap vermiş!

Artık bundan sonra ChatGPT ile sormak istediğiniz sorular sizin hayal gücünüze kalmış. Buraya kadar ChatGPT nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl kayıt olunur gibi konuları anlatmaya çalıstım.

Görüldüğü gibi yapay zekanın ilerlediği nokta artık hayal gücümüzü de zorlayacak hale geldi.


Yazıyı paylaşın