İçeriğe geç

Çocuklar İçin Yabancı Dil Öğreten Uygulamalar

Yazıyı paylaşın

Bu yazıda “Çocuklar için Yabancı Dil Öğreten Uygulamalar” konusunu ele alacağız. Çünkü şimdinin çocukları geleceğin yetişkinleri olacaklar ve farkındalığı yüksek her ebeveyn çocuklarının iyi birer yetişkin olmasını istediği için onların eğitimine, kişisel gelişimine, sağlığına ve ihtiyaçlarına önem verir. Yakın geçmişten bir örnek verilecek olursa Osmanlı döneminde şehzadeler ileri seviyede donanımlı bireyler olarak yetişmişlerdir. Bunun da en büyük ispatı Ⅱ. Mehmed ya da herkes tarafından bilinen adıyla Fatih Sultan Mehmed’tir. Fatih Sultan Mehmed’in Yunanca, Latince, İbranice, Arapça ve Farsça olmak üzere beş tane yabancı dil bilmektedir. Ayrıca kendisi İstanbul’un fethinde kullanılan şahi topunu tasarlamakla beraber matematik, geometri, felsefe, hadis, tefsir, fıkıh, kelâm ve tarih alanlarında da iyi bir bilgiye sahiptir. Elbette bir şehzade olduğu için yaşıtlarından çok daha iyi bir eğitim aldığı ortada ancak burada önemli olan nokta gelecekte padişah olacağı için gelişimine önem verilmesidir.

Günümüzde birçok iş alanının uluslararası işlediği artık su götürmez bir gerçek. İngilizce bilmek artık bir opsiyon değil zorunluluk gibi düşünülebilir ve iş ilanlarında da İngilizceye ek olarak başka bir yabancı dil bilmenin bir artı olduğu da artık sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmiştir.

Bilindiği gibi çocuklar birçok şeyi herhangi bir yetişkinden daha hızlı ve daha doğru öğreniyor. Bu durum yabancı dilde de geçerliliğini koruyor. Bu nedenle de onlara iyi bir gelecek hazırlamak için teknolojiden faydalanmak en doğru seçeneklerden birisidir. Yazının ilerleyen kısmında çocuklara (aynı zamanda yetişkinlere de) dil öğretme konusunda popüler olan uygulamaları incelenecektir

Duolingo

Yabancı dil öğrenme konusunda internette ve uygulama marketlerinde en popüler uygulamaların başında Duolingo geliyor. Kullanıcılar tarafından çok beğenilmesinin sebepleri şöyle sıralanabilir:

  1. Oyunlaştırarak öğretme
  2. Gerçek yaşamla iletişim (restoranda sipariş verme vb.)
  3. Çarpıcı içerik (balığın süt içmesi vb.)
  4. Dengeli yaklaşım
  5. Kişiselleştirme
  6. Kişisel etkinlik, podcast ve etkileşimli hikayeler

Uygulama içerisinde İngilizceden Almancaya, İspanyolcadan İtalyancaya ve daha birçok dile erişim mümkün. Bu kadar çok seçenek olması da bu işe özendiklerinin ispatı olarak düşünülebilir.

Ayrıca uygulama hem Android hem de iOS için mevcut. Üyelik için ise iki abonelik sistemine sahip. Ücretsiz abonelikte herhangi bir ücret ödenmezken ücretli abonelikler için aylık satın alımlar 12.99 $ / ay, yıllık satın alımlar ise 6.99 $ / ay olarak ücretlendiriliyor. İçerik açısından ücretsiz kısımda da tüm eğitim içeriği bulunuyor fakat ücretli kısımda hataların gösterilmesi, reklam olmaması, küçük sınavların olması vb. artı özellikler mevcut.

Gus on the Go

Gus on the Go çocuklara dil öğretmek için tasarlanmıştır. İngilizce gibi yaygın dillere ek olarak Hırvatça gibi az bilinen diller de dahil uygulamada toplam 30 adet yabancı dil vardır. Uygulamada öğretme işini bir baykuş üstlenmektedir ve animasyonlu olması çocukların ilgisini korumaya yardımcı olur. Gus adındaki bu baykuş toplamda 10 ders ve 90 kelimeden oluşan bir programda eğitim vermektedir. Ücretlendirme kısmında ise firma uygulama içi satın alımı değil uygulamayı ücretli yapmayı benimsemiştir ve her uygulama 69.99 Türk lirası karşılığında satın alınabilir. Buna ek olarak uygulama Google Play ve App Store’da mevcuttur.

Learn Languages with Amy

Learn Languages with Amy uygulaması 2 – 7 yaş arasındaki çocuklara dil öğretmek için tasarlanmıştır. Uygulama tasarlanırken öğrenme aşamasının sıkıcılığını gidermek için bulmacalar, hafıza oyunları ve testler gibi imkanlar kullanılmıştır. Burada amaç çocuklara renkler, sayılar, şekiller, hayvanlar, giysiler, organlar, müzik gibi genel terimlerin yazılış ve okunuşlarını öğretmektir. Uygulamada toplamda 7 dil ve 400’den fazla kelime bulunmaktadır. Her dil için farklı olmakla beraber 13 – 34 arası bölüm sayısı vardır. Firma uygulama içi satın alım yolunu benimsemiştir ve ücretsiz kullanımda sadece 3 bölüm açıkken ücretli kısım 2.99 $ / ay olacak şekilde ücretlendirilmektedir. Uygulama Google Play ve App Store’dan indirilebilir.

FunEasyLearn

FunEasyLearn uygulaması hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılabilen bir uygulamadır. Uygulama içerisinde toplamda 34 yabancı dil bulunmaktadır ve bu dillerin eğitimi toplamda 62 dilde mevcuttur. FunEasyLearn aşağıdaki avantajlarından dolayı tercih edilebilir:

  1. Çevrimdışı çalışabilme imkânı
  2. 350 adet konu, 30 adet oyun, 11 bin adet el çizimi animasyon barındırması
  3. İnsanlardan tarafından yapılan telaffuzlar (yaklaşık 300 bin adet)
  4. Ana dili olan insanların o dilde çalışmalar yapması

Uygulamada ücretsiz, ücretsiz premium ve ücretli premium olmak üzere üç farklı abonelik sistemi kullanılmaktadır. Ücretsiz olan kısımlarda uygulamadan kazanılan çiçekler ile ödeme yapılabiliyor, bu açıdan güzel bir proje. Ücretli kısımda ise yıllık 799.99 Türk lirası ödeyerek üyelik satın alınabilir. Uygulama Google Play ve App Store’dan indirilebilir.

Studycat

Studycat uygulaması kendisine hedef olarak 3 – 8 yaş aralığını seçen bir dil öğrenme uygulamasıdır. İçeriğinde 5 dil barındırmaktadır. Sitelerinde paylaşılan verilere göre de farklı platformlarda toplamda 14 milyon kullanıcıları olduğu, 80 farklı ülkede 1000 farklı okulda kullanıldığı belirtilmiş ve kazandığı ödüllerle güvenilirliğini kanıtlamıştır.

Ücretsiz sürümde örneğin İngilizce için 40 kelime ve ifade, 18 ders, 2 bölüm ve 4 şarkı açık iken aylık ödemede 14.99 $, yıllık ödemede 59.99 $ olan ücretli abonelikte ise 543 kelime ve ifade, 165 ders, 21 bölüm ve 38 şarkı bulunmaktadır. Uygulama Google Play ve App Store’dan indirilebilir.

metaverse ve egitim

Metaverse ve Eğitim

Metaverse’de kullanılan teknolojiler, eğitime olan ihtiyacı olan insanların sayısının artmasıyla bize büyük olanakların kapısını…
Devamını okuyun

Yazıyı paylaşın