İçeriğe geç

Email Pazarlaması

Yazıyı paylaşın

Email marketing veya e-posta pazarlamacılığı, bir veya bir grup insana ticari amaçlarla atılan e-postalarla pazarlama yapma yöntemidir. Bu yöntem, günümüzde oldukça dijitalleşen pazarlama sektöründe oldukça büyük bir rol oynar. E-posta pazarlamacılığıyla işletmelerin ürünleri ve hizmetleri, potansiyel müşterilere tanıtılabilir. Peki bu pazarlama yönteminde kullanılan araçlar ve nelerdir? E-posta pazarlamacılığı nasıl yapılır ve yapılırken dikkat nelere edilmelidir?

E-Posta Pazarlamacılığı Nasıl Yapılır?

E-posta pazarlamacılığına başlamak ve kayda değer sonuçlar elde edebilmek için öncelikle yol haritanızı çizmeniz ve sağlam bir temelle başlamanız gerekiyor. Bunun için izlemeniz gereken bazı adımlar ise şu şekilde:

Hedeflerinizi ve hedef kitlenizi belirleyin.

E-postalarınızı göndermeden önce hedeflediğiniz sektörü ve kitleyi belirleyin. Böylece kimlere ulaşmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Bir e-posta listesi oluşturun.

E-postalarınızdan yeterli dönütü alabilmeniz için nispeten büyük bir kitleye ihtiyacınız var. Bunun için hedef kitlenizin e-postalarını içeren bir e-posta listesi oluşturmalısınız. Bunu yaparken bir e-posta listesini hazır olarak almaktan ziyade yavaş yavaş, organik olarak oluşturmanız uzun vadede daha iyi sonuçlar verecektir. Her potansiyel müşterinize önem vererek, onlara bedava içerikler gibi değerler sunup güven kazanarak bunu başarabilirsiniz.

E-postalarınızı göndermeye başlayın.

Hedeflediğiniz adreslere tekliflerinizi, tanıtımlarınızı e-posta aracılığıyla göndermeye başlayın. Yanlız burada şuna dikkat etmeniz çok önemli, e-postalarınızın spam kutusuna düşmesi. Böyle bir durumda hizmet aldığınız servis ile iletişime geçin. Bu problemi onlara aktarın.

Sonuçlarınızı ölçerek stratejilerinizi değiştirin.

E-posta pazarlama kampanyalarınızdan elde ettiğiniz verileri dikkate alarak sizin için işe yarayan stratejileri belirleyebilir, bu sayede gelecekteki kampanyalarınızda daha verimli yöntemler kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin, hangi zaman aralıklarında veya hangi günlerde gönderilen e-postalardan daha fazla verim alıyorsunuz. Veya e-posta aboneliğinden çıkma durumu hangi koşullarda gerçekleşiyor. Bu tür analizler ile stratejilerinizi yenileyin veya geliştirin.

E-Posta Pazarlamacılığında Kullanılan Araçlar

E-posta pazarlamacılığı yaparken yatırım getirinizi üst düzeyde tutabilmek için e-posta kişiselleştirme, spam klasörüne düşmeme, istatistiklerinizi analiz etme gibi bazı ince detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. E-posta pazarlama araçları ise bu konuda pazarlamacıların imdadına yetişiyor. Pazarlama çabalarınızda sizlere yardım edebilecek bazı e-posta pazarlama araçları aşağıdaki şekilde:

HubSpot Email Marketing

HubSpot’un e-posta pazarlama aracı sayesinde kolaylıkla profesyonel e-postalar hazırlayabilir, CRM desteği ile müşteri ilişkilerinizi yönetebilir, WordPress otomasyonu sayesinde aracı sitenizle rahatça kullanabilirsiniz. Bu sunduğu hizmetleri 14 gün ücretsiz(email marketing hizmetinin ücretsiz versiyonuda var) olarak deneyebilirsiniz.

ActiveCampaign

2022’de en popüler e-posta pazarlama araçlarından biri olan ActiveCampaign; müşteri ilişkileri yönetimi, e-posta şablonları, veri analizi, entegrasyon gibi birçok farklı hizmet sunuyor. Kendi içindeki faydalı yazılar ile servislerini kullanan müşterilerine bilgiler de sağlıyor.

Omnisend

Omnisend; otomatik e-posta, SMS ve bildirim yollama özelliğiyle; Google Ads, Facebook Ads, Instagram gibi platformlarla olan entegrasyonuyla ve görsel e-posta editörüyle dikkat çeken, e-ticaret odaklı bir pazarlama aracı. Aynı zamanda, web sayfası ileti gönderimleri(push notifications), reklamlarınız için Kitle Senkronizasyonu ve Raporlama hizmetleride mevcut. Ücretsiz planı yeni başlayacaklar için yeterli düzeyde.

omnisend ucret listesi

Sendinblue

Sendinblue ile hem profesyonel e-postalar tasarlayabilir, hem müşteri ilişkilerinizi yönetebilir, hem de e-postalarınızın açma oranınızı artıracak analizleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca SendingBlue Live Chat Canlı Sohbet hizmeti sunuyor. Potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizle, web siteniz veya Facebook Business sayfalarınız üzerinden size ulaştıklarından, gerçek zamanlı olarak bağlantı kurun. Çok kanallı Chat uygulamasını kullanarak tüm müşteri görüşmelerinizi tek bir yerden yönetmek çok kolay! Ücrestiz plan yeni başlayackalar için denemeye değer.

sendingblue-ucret-listesi

Litmus

Litmus, potansiyel müşterilerin e-postalarla etkileşimini ve kendilerini analiz ederek pazarlamacılara verimi artırabilecek, kullanışlı veriler sunan bir araç. Litmus diğerlerinden ayıran en önemli özellikerden birisi diğer email hizmeti veren sunucular ve bazı bulut hizmeti veren araçlar ile entegre olarak çalışması. Bunlardan bazıları yukarıda değindiğimiz HubSpot, Mailchimp, Salesforce Marketing Cloud, SAP Marketin Cloud…

Drip

Drip; mesaj kişiselleştirme, e-ticaret platformlarıyla entegrasyon, detaylı veri analizi gibi çeşitli hizmetler sunan, çok yönlü e-posta pazarlama araçlarından biri.

E-Posta Pazarlamacılığı Taktikleri

Her sektör gibi burada da sıklıkla yapılan bazı hatalar ve uygulanması gereken yöntemler bulunuyor. Bunların birkaç tanesi aşağıdaki şekilde.

  • Hazır e-posta listeleri satın almayın. Sizden e-posta almaya razı olan kişilerle listenizi oluşturun.
  • A/B testleri uygulayarak e-postalardan aldığınız verimi ve yatırım getirinizi artırın.
  • E-posta şablonlarınızı mutlaka farklı cihazlarda ve farklı email uygulamarında test edin. Çünkü uygulamalar email şablonunuzu farklı olarak render edebilir ve sonucunda istemizdiginiz bir görüntü ile müşterinizin karşısına çıkarsınız.
  • E-posta pazarlamasıyla ilgili yasal yükümlülüklerinizin farkında olun ve pazarlama çabalarınızı buna dikkat ederek yönetin.
  • E-postalarınızın yeterince kişiselleştirildiğine emin olun.
  • Açma oranı, tıklama oranı, yatırım getirisi, e-postalarınızın açıldığı zaman gibi verileri takip edip stratejinizi oluşturmak için kullanın.
  • E-posta listenizi düzenli olarak temizleyin, gönderdiğiniz iletilerin yerine ulaştığından emin olun.

Özetlemek Gerekirse

Email marketing (e-posta pazarlamacılığı) sıklıkla düşünülenin aksine, verilerin gösterdiği üzere hâlâ verimli bir pazarlama yöntemi. Bu yöntemden uygun araçlarla ve taktiklerle faydalanarak pazarlama çabalarınızı bir üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Kaynakça

https://www.ventureharbour.com/email-marketing-software-tools-one-best/
https://mailchimp.com/marketing-glossary/email-marketing/
https://assetdigitalcom.com/essential-email-marketing-tips/
https://buildfire.com/email-marketing-tools/
https://blog.hubspot.com/marketing/email-marketing-guide
https://sproutsocial.com/insights/free-email-marketing-tools/
https://neilpatel.com/blog/beginners-guide-email-marketing/


Yazıyı paylaşın