İçeriğe geç

Çocuklar İçin Telefon Tablet Güvenliği

Yazıyı paylaşın

Günümüzde çocukların teknolojik araçlara olan erişimi hiç olmadığı kadar fazla. Bu durum her ne kadar bazı avantajlara sahip olsa da birçok tehlikeyi beraberinde getiriyor. Zira, internet alemindeki içerikler ve imkânlar her zaman çocuklara göre olmayabiliyor. Bu sebeple ebeveynlerin çocuklarının telefon veya tablet kullanımını denetlemesi, bir şekilde güvenli hâle getirmesi gerekiyor. Çocuklar için telefon tablet güvenliği basit yöntemlerle alabilirsiniz. Bu konuda bir ebeveyn olarak sahip olduğunuz imkânlardan bazılarını listeledik.

Çocukların Güvenli Telefon/Tablet Kullanması İçin Neler Yapılmalıdır?

GSM Operatörüyle Güvenli İnternet Erişimi

GSM operatörleri, kullanıcılarının internet erişimini farklı şekillerde kısıtlayabilen profilleri ücretsiz olarak sunuyor. Güvenli İnternet hizmeti kapsamında siz de “Çocuk Profili” veya “Aile Profili” profillerinden bir tanesini seçerek internet deneyimini daha güvenli hâle getirebilirsiniz.

  • Çocuk Profili: Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilmesini sağlayan profildir.
  • Aile Profili: Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen profildir.

Seçmek istediğiniz profile bağlı olarak “GUVENLI AILE” veya “GUVENLI COCUK” yazıp 2500’e SMS göndererek ücretsiz bir şekilde Güvenli İnternet protokolüne dahil olabilirsiniz.

Güvenli İnternet’le ilgili detaylı bilgi ve seçebileceğiniz spesifik profiller, yasaklayabileceğiniz belli kategoriler için operatörünüzün internet sitesini ziyaret edebilir veya müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

güvenli internet
https://www.guvenlinet.org.tr/guvenli-internet-hizmeti

Android için Güvenli Telefon / Tablet Kullanımı

Çocuğunuzun Android deneyimini daha güvenli hâle getirebilmek için Play Store’da ebeveyn denetimini açabilir ve Google’ın aile bağlantısı özelliğini kullanabilirsiniz. Google’ın anne babalar için play store güvenli kullanım tavsiyelerini türkçe olarak buradan okuyabilirsiniz.

Google Play Store Ebeveyn Denetimi

Google Play Store’daki Ebeveyn Denetimi özelliği sayesinde çocuğunuzun indirebileceği uygulamaları kısıtlayabilirsiniz. Özelliği aktifleştirmek için çocuğunuzun kullandığı Google hesabından Google Play Store’a girmenizin ardından ekranın sağ üstünden profil resmine tıklamanız, sonra da “Ayarlar” sekmesine girmeniz gerekiyor. Bu kısımdan Ebeveyn Denetimi’ni aktif hâle getirebilirsiniz.

Google Aile Bağlantısı

Google Aile Bağlantısı uygulaması sayesinde çocuğunuzun telefonunda veya tabletinde geçirdiği süreyi gözlemeniz, cihaza indireceği uygulamaları onaylamanız, cihazı kilitleyebilmeniz, çocuğunuzun konumunu görebilmeniz mümkün. Üstelik bütün bunları kendi cihazınız üzerinden yapabiliyorsunuz. Buraya tıklayarak Google Aile Bağlantısı’nı indirebilirsiniz.

google play aile baglantı uygulaması

iOS için Güvenli Telefon / Tablet Kullanımı

Çocuğunuz iOS veya iPadOS kullanıyorsa cihazın maksimum ekran süresini, erişebileceği içerikleri, girilebilecek internet sitelerini, Game Center ayarlarını, Siri web aramalarını, satın alma işlemlerini kısıtlamanız mümkün. Bu kısıtlamaları yapabilmek için
– cihazın Ayarlar menüsünden Ekran Süresi sekmesine girmeniz gerekiyor.
– Sonrasında ise Sürdür butonuna tıklayıp “Bu Çocuğumun [Aygıtı]” seçeneğini belirlemelisiniz.
– Bunu yaptıktan sonra “Ekran Süresi Parolasını Kullan” seçeneğine dokunarak kısıtlama ayarlarına bir parola getirebilir, bu sayede cihazı kullanan diğer kişilerin ayarları değiştirmesini engelleyebilirsiniz.
– Ardından “İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları” kısmına dokunarak cihaza dilediğiniz sınırlamaları koyabilir, çocuğunuzun erişmesini istemediğiniz uygulamaları, siteleri veya kullanmasını istemediğiniz fonksiyonları yasaklayabilirsiniz. Bu konuda Apple’ın anne babalar için tavsiyelerini ve yukarıda anlatılan işlemleride açıklayan yazısını türkçe olarak buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Çocuklar İçin Yabancı Dil Öğreten Uygulamalar

İngilizceye ek olarak başka bir yabancı dil bilmenin bir artı olduğu da artık sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmiştir.

Uygulanabilecek Diğer Yöntemler

Çocuğunuzun güvenli bir şekilde telefon veya tablet kullanması için operatörlerin ve işletim sistemlerinin sunduğu imkânların yanı sıra uygulayabileceğiniz bazı püf noktaları da bulunuyor.

Üçüncü parti ebeveyn kontrolü uygulamalarından yararlanın.

iOS veya Android’in sunduğu özellikler yetmiyorsa çocukların siber güvenliği için tasarlanmış bazı uygulamaları listeledik. Bu gibi uygulamalar ile çocuklar için telefon/tablet güvenliğini kontrol edebilirsiniz.

Kids Place

Kids place güvenli telefon/tablet

Bu uygulama ile ekran süresi kontrollü, çocuk kilidi, ebeveyn kontrolü özellikleri ve uygulama kısıtlama gibi birçok şeyi kontol edebilirsiniz.

Kaspersky Safe Kids

Kaspersky Kids güvenli telefon/tablet

Kötü içerikleri engellemenizi, cihaz ve uygulama kullanımını yönetmenizi, şüpheli çevrimiçi davranışları anında tespit etmenizi sağlamanın yanı sıra size harita üzerinde çocuklarınızın konumlarını görme ve kalacakları güvenli bir alan belirleme imkanı sunar. 

eyeZy

eyeZy güvenli telefon/tablet

Bu uygulama ile çocuklarınızın gerçek zamanlı konumlarını takip etme, geçmiş konumlarını görme ve sınırlarını belirlediğiniz alandan dışarı çıktıklarında bildirim alma gibi özellikleri sunmaktadır.

Çocuğunuza güvenli internet kullanımının temellerinden bahsedin.

Çocuklar her ne kadar başının dikine gidebilecek olsa da onlara kişisel bilgilerini paylaşmamalarını, bilmedikleri ve tehlikeli olabilecek sitelerde vakit geçirmemeleri gerektiğini anlatarak bir nebze oto-kontrol sağlamayı deneyebilirsiniz.

Kaynaklar
https://dijitalmedyavecocuk.bilgi.edu.tr/2018/11/27/dijital-medya-ve-cocuk-oneriyor-3-adimda-cocuklar-icin-daha-guvenli-bir-tablet-deneyimi/
https://support.apple.com/tr-tr/HT201304
https://www.tomsguide.com/us/best-parental-control-apps,review-2258.html
https://www.androidauthority.com/best-parental-control-apps-android-1133716/


Yazıyı paylaşın