İçeriğe geç

21. Yüzyılın Geleceği Metaverse

Yazıyı paylaşın

İki kelime olarak hayatımıza hızla girmiş olan meta ve universe kelimelerinin birleşimi olan metaverse, gerçek ve sanal dünyayı çeşitli teknolojik araçların yardımı ile bir araya getirmeyi amaçlayan dijital evren olarak tanımlanabilir. 

Bu tanım ilk olarak Neil Stephenson 2012 yılında yazdığı bilim kurgu olan Snow Crash isimli romanında geçmiştir. Merak edenler için bu romanın aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sonrasında Facebook Ceo’su Mark Zuckerberg’in bir video tanıtımı ile facebook’un adını Meta olarak değiştirdiğini duyurması ve Avrupa 10.000 çalışan alacağını açıklaması ile güncel hayata yıldırım gibi inmiş oldu. Gelecek Metaverse’de!!!

Bu yazımda sizlere metaverse nedir, önemli midir, gelecek için ne anlam ifade ediyor, gerçekletirilebilir mi gibi sorulara yanıtlamaya çalışacağım ve yeni bilgilere ulaştıkça bu yazımı güncellemeye veya yeni bilgiseller oluşturmaya devam edeceğim. 

Metaverse nedir

Peki nedir bu Metaverse? Yukarıda da kısaca bahsedildiği gibi, bazı teknoloji araçlar ile girişimin mümkün olacağı artırılmış gerçekliğe sahip bir evrendir. Biraz karışık ve karmaşık mı geldi size bu tanım? O zaman şöyle açıklayalım; bir sanal uzay düşünün ve bazı teknolojiler ile bu siber uzaya gittiğinizi hayal edin. İşte bunu imkan kılan teknoloji araçları ile fiziksel dünyaların özelliklerini içeren artırılmış gerçekliklerdir. 

Bu araçlardan bazıları sanal gerçeklik gözlükleri veya lensleri, hatta bilgisayarlar, oyun konsolları veya akıllı telefonlar… Metaverse’u en iyi açıklayanlardan biri de Barış Özcan. Onun aşağıdaki videosunu izlemenizi tavsiye ediyorum.

Metaverse Önemli mi? 

Bu alana yatırım yapan büyük teknoloji şirketlerinden başta Facebook olmak üzere, Microsoft, Epic Game ve diğerleri çok fazla bütçe ayırmış hatta harcamışlardır. Facebook CEO’su kendi dillenden anlattığı ve tanıtımını yaptığı isim değişikliğini videosunda bizim için önemli detaylar var.

Web3.0 ve Metaverse ile birlikte artık kullanıcılar dijital büyük bir ekonomi oluşturacaklar. Burada üretecekler, alım satımlar yapacaklar ve hepsinin ötesinde bu sanal öğeleri birinden diğerine taşıyacaklar/taşıyabileceksiniz. Şu noktaya gelmeye çalışıyorum. Çok fazla sayıda kullanıcının bu ekonomik dünyada sürekli rol aldığını düşünün. Bu ekonomik gücü anlarsanız, Metaverse’in ne kadar önemli oldugunu anlamış olursunuz.

Metaverse nasıl gelindi? 

Sizlere bir fotoğraf çizmeden önce kısaca bazı bilgiler vermeye çalışacağım. Web1.0 ile statik bilgilere ulaşmak kolaylaştı ve merkezi bilgi üreticileri ürettiklerini kullanıcılara sunarak Interneti ağını oluşturdular. İçerik üretmenin zorluğunun farkında olanlar ve kaynaklarının fazla olduğunu anlayanlar bunu Web2.0 ile ucuza mal etmenin yolunu buldular.

Neydi peki bu kolay ve ucuz yol(!), bu içerikleri kullanıcılara üretirmek. Birçok sosyal ağlar ve platformlar aracılığı ile bu mümkün hale geldi. Hergün milyonlarca kullanıcı içerikler üretmeye başladı. Böylelikle zamanımızın petrol kuyularının değerinden fazla olan veri depoları bu içeriklerle doldurulmaya başlandı. 

Yine algoritmalar vesilesi ile bu veri yığınları anlamlı hale gelmeye başladı. Yani artık ham veri hızlı bir şekilde ticari ürün haline getirilebiliyordu. Bunu birkez google aramanız ile sürekli aynı temalı reklamlar ile karşılaşmanızla anlayabilirsiniz. Ham veri çok hızlı bir şekilde artık tüketicinin önüne geliyor.

Artık bu pazarın hakimleri verileri kullanarak insanlara birşeyler satın aldırmaya uğraşmaktan da yoruldu. Şimdi Metaverse ile satma ve alma işlemlerini de sanal dünyaya çekmeye başladılar. Cripto paralar, NFT ürünleri veya sanal dünyadaki karakterinizin seviyesini arttırmak icin gerekli olanlar …

Sonuç

Şuan için bunlar birer bilim kurgu gibi gelsede dijital dünyanın geleceği olarak Metaverse tanımlanıyor. Birçok kişi hala temkinli olsa da, anlaşılan ve görülen o ki; artık geldiğimiz bu noktada sanal gerçeklikten kaçmanın bir imkanı yok. Bazıları hala bunların gercekleştirilemeyeceğini sanması onlara sadece zaman kaybına sebep olacaktır. Bu alanda yerimiz almak veya en azında farkında olmak için Metaverse gercekleştirilebilir mi veya Metaverse, Ekonomi Para yazılarımı okumakla devam edebilirsiniz.

Önerilen bir sonraki İçerik: Metaverse, Ekonomi ve Para


Kaynakça
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Metaverse
  • https://barisozcan.com/internetten-sonra-bu-mu-gelecek-metaverse-nedir/
  • https://tr.euronews.com/next/2021/12/18/meta-universe-nedir-metaverse-ile-ilgili-neler-biliniyor

Yazıyı paylaşın